............................................................. RU | UA
вул.Рибальська, 8. тел. (044) 35 35 035

Стан порожнини рота і здоров’я всього організму

Чи знаєте ви, що зуби і ясна свідчать про стан вашого здоров’я в цілому? Чи знаєте, що будь-які захворювання організму можуть бути наслідком неправильної гігієни порожнини рота?
Ротова порожнина — найбрудніше місце нашого організму.
У ротовій порожнині скупчується велика кількість бактерій і мікроорганізмів, які живляться залишками їжі і мають сприятливі умови для розмноження. І саме тому науковці стверджують, що ротова порожнина є найбруднішим місцем нашого організму.
Потрібно зауважити, що існують захворювання, які впливають на діяльність цілого організму. І стан ротової порожнини може найперше вказати на «неполадки» органів і систем організму.
Серцево-судинні захворювання – від хворих зубів
Науковці зі Швеції, а саме із Каролінського університету, виявили безпосередній зв’язок між кількістю зубів і ризиком померти від інфаркту міокарда. Виявляється, щоб ваше серце було здоровим, потрібно частіше відвідувати… стоматолога. Пам’ятайте, що до кабінету лікаря потрібно приходити не лише тоді, коли дуже болить зуб, а й на профілактичні огляди!
Неодноразово попередні дослідження показували, що серцево-судинні захворювання частіше виникають у тих, у кого спостерігається захворювання порожнини рота. На цьому акцентують і американські лікарі. «Ми вважаємо, що винні в цьому бактерії, які провокують запальний процес серця і накопичення тромбоцитів у кровоносних судинах», — говорить Рік Келлерман, президент Американської академії сімейних лікарів.
Однак шведи вперше довели, що зв’язок між кількістю зубів і ризиком смерті від інфаркту міокарда є очевидним. Лікарі цієї країни 12 років проводили дослідження. На обліку було 7674 особи, більшість з яких хворіли на періодонтит. Так називається запалення тканин, які прилягають до кореня зуба і утримують його в ямці. У разі тривалого хронічного періодонтиту кісткова тканина порушує свою цілісність, зуб випадає або його потрібно видаляти. Періодонтит є наслідком неправильного лікування зуба або не до кінця вилікуваного карієсу чи пульпіту.
За час цих тривалих досліджень 629 його учасників померли. 299 із них померли від захворювання серцево-судинної системи. Аналізи показали, що в людей, у яких залишалося 10 власних зубів і менше, ризик померти від ішемічної хвороби серця був у 7 разів вищим, ніж у людей такого ж віку і статі, в яких було в наявності 25 зубів і більше.
Керівник дослідження Андерс Холмлунд вважає, що кількість втрачених зубів є достовірним показником того, скільки хронічних запальних захворювань порожнини рота людина перенесла за своє життя. А кожне таке захворювання не лише руйнує тканини в роті, а й є осередком інфекції для всього організму. Тривала інфекція ушкоджує передусім серце, в якому розвивається ендокардит — запалення внутрішньої сумки. Можуть також виникати інфекційні ушкодження клапанів та запальні процеси в судинах, які сприяють розвитку атеросклерозу.
Порятунок від усіх цих бід — ретельна гігієна порожнини рота з дитинства і регулярні відвідини стоматолога. Тоді ваша усмішка буде бездоганною, а серце — здоровим і довголітнім.
Діабет. Ризик пародонтозу зростає
Кровоточать ясна, сухість у роті, грибкові захворювання, карієс — ознаки, які можуть вказувати на діабет.
«Діабет — захворювання, яке безпосередньо впливає на розвиток інфекції кісткової тканини та ясен», — говорить Салі Крем, консультант Американської стоматологічної асоціації.
Діабет і порожнина рота взаємопов’язані одним чинником — рівнем цукру: якщо він підвищується в крові, те ж саме відбувається і в ротовій порожнині, де бактерії живляться і розмножуються. Вони руйнують емаль, і з часом з’являється карієс — одна зі стоматологічних ознак діабету.
Люди, які страждають від діабету, мають більше приводів для занепокоєння. Неконтрольований діабет знижує захисну функцію організму у протистоянні інфекції і лейкоцитам, які надалі ставлять під загрозу здоров’я. Велика кількість бактерій, що розмножуються в разі високого рівня цукру в крові, призводить до розвитку гінгівіту і пародонтиту. На жаль, діабет також знижує опір організму інфекційним колоніям, тому лікування захворювань порожнини рота є завданням не з легких.
Чому так часто у хворих на діабет діагностують пародонтит? За цукрового діабету судини змінюють свою структуру, внаслідок чого страждають органи з багатою мережею кровообігу. До таких належить і пародонт. Порушення кровообігу призводить до дистрофічних змін у ротовій порожнині, інакше кажучи, до пародонтозу. Уявляєте, оголяються шийки зубів, і здорові зуби починають хворіти, реагуючи на гаряче, холодне, кисле.
«Якщо у вас діабет і одночасно стоматолог діагностував пародонтит, слід контролювати рівень цукру в крові для нормального функціонування організму і для запобігання акумуляції бактерій у ротовій порожнині», — це порада Салі Крем, консультанта Американської стоматологічної асоціації.
Стоматолог повинен стати вашим кращим другом. У цьому разі дуже важливо часто відвідувати стоматологічний кабінет для профілактичного огляду і зняття зубного каменя, а в домашніх умовах слід після кожного прийому їжі чистити зуби за допомогою щітки і зубної нитки.
Здоров’я ротової порожнини та жіночий чинник
Половина жінок, хоч який у них стан здоров’я, схильна до захворювань ротової порожнини. Жінкам слід знати, що саме вони перебувають у групі ризику щодо розвитку захворювань ясен під час вагітності, а також менопаузи. Адже максимальну кількість ресурсів витрачає організм матері на формування і виношування дитяти. Для побудови скелета дитини потрібна велика кількість кальцію, фтору, фосфору та інших мінеральних речовин. А що, коли цих речовин в організмі обмаль? Тоді ембріон забирає ці конче потрібні мікроелементи з материнських кісток і зубів. Такі «позичання» негативно позначаються на кістковій тканині і зубах майбутньої мами. Також під час вагітності у слині знижується концентрація кальцію і фосфатів, тому зубна емаль стає менш міцною. Крихкішими стають кістки, тож може нестримно розвиватися карієс.
Гормональна перебудова організму під час вагітності погіршує кровообіг і призводить до ослаблення імунної системи і, як наслідок, сприяє розвитку мікроорганізмів, у тому числі і в порожнині рота. Тому, наприклад, карієс у вагітних розвивається удвічі швидше. Ясна починають кровоточити, інколи набувають синюватого відтінку. Якщо не вилікувати карієс, то можуть розвинутися пульпіт (запалення нерва зуба) і періодонтит. І їх теж негайно треба лікувати, тому що можливе проникнення інфекцій в організм дитини. До того ж запалення зубів і ясен може призвести до загального ослаблення новонародженої дитини.
Зв’язок згаданих вище чинників ще повністю не вивчений, але періодонтальні захворювання майбутніх мам науковці пов’язують із передчасними пологами і народженням дітей з малою масою тіла.
Однак не слід надто журитися та песимістично сприймати подану інформацію. Великою мірою майбутні здорові пологи та здоровий плід у ваших руках — у прямому та переносному значенні цього слова. Рецепт щасливого закінчення вагітності простий: зубна щітка та паста. Головне — не лінуватися. А після кожного прийому їжі слід чистити зуби, і тоді вас минатимуть найстрашніші бактерії, що люблять множитися в ротовій порожнині. І ротова порожнина із найбруднішого місця організму стане найприємнішою та найчистішою, а ваша усмішка свідчитиме, що ви здорова та впевнена у своїх силах людина.